Istnieje wiele różnych chorób oczu, które wpływają na rogówkę, spojówkę, powieki i film łzowy. Niektóre z najczęstszych to:
Jest to zapalenie cienkiej warstwy tkanki, która wyściela wewnętrzną powierzchnię powiek i pokrywa białą część oka (twardówkę). Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową.
Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i utratę wzroku. Jest to choroba przewlekła, która powoduje stopniową utratę widzenia peryferyjnego i w końcu całkowitą ślepotę, jeśli nie jest leczona. Najczęstszym rodzajem jaskry jest jaskra z otwartym kątem, która pojawia się, gdy kanały odpływowe w oku są zablokowane i w oku rośnie ciśnienie (ciśnienie wewnątrzgałkowe). Wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego u jego nasady w tylnej części oka (tarcza wzrokowa).
Katarakta to zmętnienie normalnie przezroczystej soczewki wewnątrz oka. Starzenie się powoduje pewne zmętnienie soczewek, ale czasami są one tak zmętnione, że przeszkadzają w widzeniu. Zaćma może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje po 50 roku życia. Zaćma zwykle rozwija się powoli i może nie mieć wpływu na widzenie przez wiele lat przed wystąpieniem objawów.
AMD dotyka plamki żółtej – obszaru w pobliżu środka siatkówki, który pozwala widzieć drobne szczegóły, takie jak rysy twarzy, kolory i przedmioty z bliska. U osób cierpiących na AMD dochodzi do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w tym obszarze siatkówki, które przeciekają płynem do innych obszarów, powodując obrzęk i blizny, co prowadzi do zniekształcenia widzenia (pogorszenia wzroku) lub ślepoty w wysokim stopniu zaawansowania.
Jeśli chcesz umówić się na wizytę sprawdzającą wzrok, aby ograniczyć wystąpienie takich problemów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://contempo.pl/.