Polecamy

Jakie są częste choroby oczu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele różnych chorób oczu, które wpływają na rogówkę, spojówkę, powieki i film łzowy. Niektóre z najczęstszych to:

Zapalenie spojówki 

Jest to zapalenie cienkiej warstwy tkanki, która wyściela wewnętrzną powierzchnię powiek i pokrywa białą część oka (twardówkę). Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową.

Jaskra

Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i utratę wzroku. Jest to choroba przewlekła, która powoduje stopniową utratę widzenia peryferyjnego i w końcu całkowitą ślepotę, jeśli nie jest leczona. Najczęstszym rodzajem jaskry jest jaskra z otwartym kątem, która pojawia się, gdy kanały odpływowe w oku są zablokowane i w oku rośnie ciśnienie (ciśnienie wewnątrzgałkowe). Wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego u jego nasady w tylnej części oka (tarcza wzrokowa).

Zaćma 

Katarakta to zmętnienie normalnie przezroczystej soczewki wewnątrz oka. Starzenie się powoduje pewne zmętnienie soczewek, ale czasami są one tak zmętnione, że przeszkadzają w widzeniu. Zaćma może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje po 50 roku życia. Zaćma zwykle rozwija się powoli i może nie mieć wpływu na widzenie przez wiele lat przed wystąpieniem objawów.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) 

AMD dotyka plamki żółtej – obszaru w pobliżu środka siatkówki, który pozwala widzieć drobne szczegóły, takie jak rysy twarzy, kolory i przedmioty z bliska. U osób cierpiących na AMD dochodzi do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w tym obszarze siatkówki, które przeciekają płynem do innych obszarów, powodując obrzęk i blizny, co prowadzi do zniekształcenia widzenia (pogorszenia wzroku) lub ślepoty w wysokim stopniu zaawansowania.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę sprawdzającą wzrok, aby ograniczyć wystąpienie takich problemów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://contempo.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W elementach wykonanych z metalu mogą pojawić się różnego rodzaju niezgodności. Należy je wykryć i wyeliminować już na etapie produkcji, […]
Czy warto zdecydować się na szambo betonowe?
Czy warto zdecydować się na szambo betonowe?
Nowe osiedla domów jednorodzinnych coraz częściej powstają w miejscach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do lokalnej sieci kanalizacyjnej. W takich […]
Sprawdzone rozwiązania na reklamę sklepu
Sprawdzone rozwiązania na reklamę sklepu
Istnieje setki sposobów na reklamę i można śmiało powiedzieć, że każdy sposób działa doskonale. Jest tylko jeden warunek – forma […]
Jaką sukienkę wybrać na weselę?
Jaką sukienkę wybrać na weselę?
Przed nami lato i wakacje, co oznacza, że sezon ślubny zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym coraz bliżej […]
Ostatnie wpisy