Polecamy

Jakie są częste choroby oczu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieje wiele różnych chorób oczu, które wpływają na rogówkę, spojówkę, powieki i film łzowy. Niektóre z najczęstszych to:

Zapalenie spojówki 

Jest to zapalenie cienkiej warstwy tkanki, która wyściela wewnętrzną powierzchnię powiek i pokrywa białą część oka (twardówkę). Może być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową.

Jaskra

Jaskra jest chorobą oczu, która powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego i utratę wzroku. Jest to choroba przewlekła, która powoduje stopniową utratę widzenia peryferyjnego i w końcu całkowitą ślepotę, jeśli nie jest leczona. Najczęstszym rodzajem jaskry jest jaskra z otwartym kątem, która pojawia się, gdy kanały odpływowe w oku są zablokowane i w oku rośnie ciśnienie (ciśnienie wewnątrzgałkowe). Wraz ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego dochodzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego u jego nasady w tylnej części oka (tarcza wzrokowa).

Zaćma 

Katarakta to zmętnienie normalnie przezroczystej soczewki wewnątrz oka. Starzenie się powoduje pewne zmętnienie soczewek, ale czasami są one tak zmętnione, że przeszkadzają w widzeniu. Zaćma może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje po 50 roku życia. Zaćma zwykle rozwija się powoli i może nie mieć wpływu na widzenie przez wiele lat przed wystąpieniem objawów.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) 

AMD dotyka plamki żółtej – obszaru w pobliżu środka siatkówki, który pozwala widzieć drobne szczegóły, takie jak rysy twarzy, kolory i przedmioty z bliska. U osób cierpiących na AMD dochodzi do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych w tym obszarze siatkówki, które przeciekają płynem do innych obszarów, powodując obrzęk i blizny, co prowadzi do zniekształcenia widzenia (pogorszenia wzroku) lub ślepoty w wysokim stopniu zaawansowania.

Jeśli chcesz umówić się na wizytę sprawdzającą wzrok, aby ograniczyć wystąpienie takich problemów, to koniecznie sprawdź witrynę internetową: https://contempo.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W elementach wykonanych z metalu mogą pojawić się różnego rodzaju niezgodności. Należy je wykryć i wyeliminować już na etapie produkcji, […]
Co przyda się podczas rejsu jachtem?
Co przyda się podczas rejsu jachtem?
Rejs jachtem to niezapomniana przygoda, podczas której nabieramy wielu morskich doświadczeń. Do takiej wyprawy trzeba się jednak należycie przygotować, nie […]
Jakie cechy powinien posiadać dobrze wykonany plecak dla mężczyzn?
Jakie cechy powinien posiadać dobrze wykonany plecak dla mężczyzn?
Wybór odpowiedniego plecaka to kwestia znalezienia takiego, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom, oferował dużą funkcjonalność i prezentował odpowiedni dla Ciebie […]
Podział działki – do kogo się udać?
Podział działki – do kogo się udać?
Podział oznacza ogólnie, że proponujesz podział gruntu na dwie lub więcej części w celu sprzedaży lub innych celów. Podział może […]
Ostatnie wpisy