Polecamy

Dlaczego otrzymujemy pensję każdego 10-tego dnia miesiąca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Otrzymywanie wynagrodzenia co dziesiąty dzień miesiąca to popularna praktyka w wielu firmach i instytucjach. Istnieje wiele powodów, dla których ta data została wybrana jako dzień wypłaty pensji.

Ten system wydawał się najbardziej spójnym

Pierwszym powodem jest fakt, że większość pracodawców opłaca wynagrodzenie swoim pracownikom raz w miesiącu. Jest to wygodne zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, ponieważ nie wymaga to uciążliwych czynności związanych z częstszymi wypłatami, takimi jak obsługa płatności czy monitorowanie salda na koncie.

Wybór dnia wypłaty pensji jest również podyktowany ustawowymi wymaganiami. W Polsce ustawodawca określa, że pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie co najmniej raz na miesiąc, w określonym terminie. Zgodnie z Kodeksem pracy, termin wypłaty wynagrodzenia nie może przekraczać dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje. Oznacza to, że pracodawcy muszą przestrzegać tego terminu, aby uniknąć kar finansowych i sankcji prawnych.

Co determinuje system wypłacania pensji?

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest umowa o pracę. To w niej określa się termin wypłaty wynagrodzenia. Pracodawcy zazwyczaj ustalają w umowie, że pensja https://www.flexee.eu/ będzie wypłacana co miesiąc, ale termin ten może się różnić w zależności od firmy i branży, w której się pracuje.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest harmonogram księgowania wynagrodzeń. Firmy zazwyczaj mają swoje własne procedury księgowania, które określają, kiedy dokonywane są wypłaty wynagrodzeń. Zazwyczaj są to określone dni miesiąca, na przykład 5,10 lub 15.

Co więcej, wiele firm i instytucji przestrzega norm prawnych określających terminy wypłat wynagrodzeń. W Polsce obowiązują przepisy ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która określa, że pracodawca ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie za miesiąc poprzedni nie później niż do 10 dnia każdego miesiąca.

Czy to jedyne, niezmienne rozwiązanie?

Wypłata pensji co dziesiąty dzień miesiąca może być korzystna dla pracowników, ponieważ zwykle zbiega się z terminami płatności rachunków i innych wydatków, co ułatwia planowanie domowych finansów. Nie zawsze jest to jednak takie proste, zdarzają się bowiem sytuacje, w który pracownik potrzebuje pieniędzy w danym momencie ze względu na nieprzewidziane okoliczności.

Obecnie pojawiają się usługi, które współpracują z firmami i pozwalają pracownikom na szybszy dostęp do swojego wynagrodzenia w dowolnym momencie, bez narażania przedsiębiorstwa na dodatkowe koszta. Są to stosunkowo świeże rozwiązania, które cieszą się coraz większą popularnością w nowoczesnych firmach, które gotowe są rozwinąć swoje fundamentalne procesy o nowatorskie metody. Z pewnością jest to coś, co zachwyci niejednego pracownika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W elementach wykonanych z metalu mogą pojawić się różnego rodzaju niezgodności. Należy je wykryć i wyeliminować już na etapie produkcji, […]
Jakie informacje znajdziesz w rejestrze dłużników?
Jakie informacje znajdziesz w rejestrze dłużników?
W celu ogólnego wzmocnienia pewności obrotu gospodarczego kilkanaście lat temu wprowadzono w naszym kraju możliwość publikowania danych dłużników niewypłacalnych w […]
Dobrej jakości buty wizytowe
Dobrej jakości buty wizytowe
Mężczyźni bardzo chętnie inwestują w dobrej jakości buty wizytowe, które można zakładać na przeróżne okazje. Przede wszystkim zakłada się je […]
Dom czy mieszkanie?
Dom czy mieszkanie?
Dom czy mieszkanie — to odwieczny dylemat osób, które chcą się osiedlić, a nie wiedzą jakie miejsce docelowe wybrać. Przyjrzyjmy […]
Ostatnie wpisy