Zdrowie każdego dziecka jest uwarunkowane prawidłowym przebiegiem ciąży i porodu. To właśnie te etapy życia determinują rozwój fizyczny i intelektualny człowieka. Świadomość kobiet w kwestii przyjmowania kwasu foliowego oraz konieczności wykonywania badań laboratoryjnych jest obecnie wysoka. To jednak nie wszystko, dlatego środowisko lekarzy tak duży nacisk kładzie na opiekę przedporodową ciężarnych.
W 2019 roku weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia, określające standardy organizacyjne opieki okołoporodowej (Dz.U. poz. 1756). Uściśla ono precyzyjnie zakresy badań i wizyt lekarskich, które należy wykonać w poszczególnych tygodniach ciąży. Zgodnie z tymi zaleceniami, kobieta powinna odbyć minimum 9 wizyt przedporodowych, w trakcie których lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe, podmiotowe i wykona USG oraz zleci potrzebne badania laboratoryjne. Poinformuje pacjentkę również o konieczności przeprowadzenia diagnostyki prenatalnej. Pozwoli to ocenić stan zdrowia kobiety oraz jej dziecka. Umożliwi wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybkie podjęcie działań, dzięki którym ciężarna szczęśliwie doczeka porodu.
Szukając lekarza do prowadzenia ciąży, warto wybrać takiego, którego placówka oferuje nie tylko regularne wizyty, ale również dodatkowe usługi. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości pacjentka i jej partner będą objęci szczególną opieką. Dzięki współpracy z neonatologiem i pediatrą możliwe będzie przeprowadzenie konsultacji specjalistycznych jeszcze w trakcie ciąży. Tak kompleksową opiekę oferuje wiele gabinetów i placówek, m.in. takich jak https://imedica.com.pl/ginekologia-i-poloznictwo/.
Ilość badań i wizyt, jakie należy podjąć w trakcie ciąży, może być przytłaczająca. Na szczęście coraz więcej centrów medycznych, jak np. https://imedica.com.pl/, zapewnia interdyscyplinarną opiekę. Jest to nie tylko wygodne, ale przede wszystkim gwarantuje komfort psychiczny, tak ważny dla każdej ciężarnej.