Ciężarówki obecnie są bardzo sprawne i bezawaryjne. Jednak na drodze mogą pojawić się problemy techniczne, które powodują zatrzymanie pojazdu. Warto być przygotowanym na każdym etapie podróży i przewidywać możliwości awarii w najgorszym momencie.
Wybierając się na dłuższy trasie, warto zabrać ze sobą instrukcję obsługi pojazdu. Jest to bardzo przydatny dokument, który pomoże nam zidentyfikować wszelkie usterki i uszkodzenia. Warto też sprawdzić stan techniczny pojazdu i sprawdzić, czy są wymagane czynności naprawcze. Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z Internetu, warto przeprowadzić szczegółowe badanie pojazdu na miejscu pracy firmy transportowej – na placu manewrowym. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń mechanicznych pojazdów ciężarowych w trakcie ich normalnego użytkowania. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka, ale najważniejsza z nich to przyczyny zewnętrzne – objawiające się awarie łańcuchów transportowych, które mogą występować na każdej trasie eksploatacji pojazdu. Najczęściej spotykane usterki w ciężarówkach:
– przekładnia (szczególnie skrzynia biegów);
– zawieszenie;
– hamulce;
– klimatyzacja.
Doświadczony kierowca może zauważyć usterki w trakcie jazdy. Są one najczęściej spowodowane uszkodzeniem lub starzeniem się elementów przyczepy. Warto jednak pamiętać, że każda usterka może mieć drugie dno i dopiero skontrolowanie przyczepy po powrocie z trasy za pomocą specjalistycznych urządzeń, będzie lepszym rozwiązaniem niż wahania emocji na drodze. Części wymienne natomiast warto kupować w sprawdzonych sklepach np. online pod adresem https://autos.com.pl/pl.