Postawienie domu na obszarze, na którym nie ma sieci kanalizacyjnej wymaga budowy szamba na nieczystości. Specjalne zbiorniki wytwarzane są z polietylenu o wysokiej gęstości lub kompozytu żywic poliestrowych dodatkowo zbrojonych włóknem szklanym. Są one lekkie, odporne na wilgoć i nie oddziałują niekorzystnie na środowisko naturalne. Jednak nadal największą popularnością cieszą się betonowe szamba, które są bardzo trwałe i wytrzymałe. Montuje się je bardzo szybko i w przeciwieństwie do innych zbiorników nie wymagają zakotwiczania w gruncie.
Obecnie wiele firm oferuje szamba betonowe z wykopem, dlatego nie trzeba martwić się ich transportem, czy montażem. Jeśli decydujemy się na zakup gotowego produktu wraz z płytą zakrywającą, który składa się z jednej, dwóch lub trzech komór, konieczne będzie użycie dźwigu, aby umieścić je w przygotowanym otworze. Jest to bowiem tak ciężka konstrukcja, że nie da się jej bezpiecznie opuścić pod ziemię w inny sposób.
Można zdecydować się również na szambo bez pokrywy (którą montuje się dopiero po umieszczeniu go w otworze). W takiej sytuacji wystarczy specjalny samochód wyposażony w HDS. Do wkopanego zbiornika przyłącza się rurę kanalizacyjną, a całość zasypuje. Specjalny nawiert do usuwania ścieków zakrywa się włazem kanałowym. Niekiedy spotkać można także szamba wykonane z kręgów betonowych. Był to kiedyś bardzo popularny i tani sposób na budowę zbiornika na nieczystości. Konstrukcja jednak bardzo łatwo mogła się rozszczelnić, dlatego metoda ta została wyparta przez nowocześniejsze rozwiązania.