Aby urządzenia hydrauliczne, jak najdłużej zachowały swoją sprawność, należy o nie odpowiednio dbać. Co to oznacza w praktyce? Przed użyciem jakichkolwiek sprzętów należy dokładnie sprawdzić, czy nigdzie nie pojawiły się wycieki oleju. Jeśli obserwujemy, że ciecz wydobywa się z jakichś elementów, należy ją niezwłocznie zatamować, a w ostateczności wymienić część.
Po każdym użyciu komponentów systemu hydraulicznego, należy je dokładnie wyczyścić zgodnie z wymogami danego elementu. Jednocześnie należy zachować wszelką ostrożność, aby do wnętrza urządzeń nie przedostały się zanieczyszczenia (np. piasek, błoto, itp.). Należy również zadbać o czystość w miejscu przechowywania sprzętów. Przestrzeń ich magazynowania powinna być również sucha. Jest to kwestia bardzo często pomijana przez właścicieli hal i serwisantów, ale konieczna, by przedłużyć żywotność urządzeń.
Jeśli chodzi o pompy, to należy uwzględnić, że znajdujący się w nich olej należy wymieniać regularnie, co 500 roboczogodzin lub minimum 1 raz w roku.
Wszystkie wyżej wymienione działania powinny być wykonywane dla większości elementów hydrauliki. Warto również wspomnieć o procesie, jakim jest regeneracja siłowników. W tym przypadku również na pierwszy plan wysuwa się regularna kontrola wycieków, czego efektem powinna być wymiana uszkodzonych uszczelnień, ponieważ są to elementy najczęściej ulegające awarii. Konieczne jest również systematyczne smarowanie i wymiana drobnych elementów.