Łożyska otaczają nas niemal wszędzie. Znajdziemy je w domowych urządzeniach, takich jak wiertarka, wkrętarka, suszarka do włosów, czy nawet wiatrak. Pojawiają się też w motoryzacji i przemyśle, gdzie muszą już przenosić o wiele większe obciążenia i siły. Po co jednak w ogóle się je stosuje i co powoduje, że są one tak ważne? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym poradniku.
W dawnych wozach konnych nie stosowano łożysk. Koła były przytwierdzone do osi, która obracała się w wydrążonym w drewnie otworze. Powodowało to bardzo wysokie opory i szybkie niszczenie użytych materiałów. Przy bardzo niskich prędkościach, jakie te wozy osiągały, nie było to jednak aż takim problemem. Jednak gdy zaczęły powstawać samochody, takie rozwiązanie nie wchodziło dłużej w rachubę. Wtedy rozpoczęto prace nad łożyskami tocznymi, które są dziś najczęściej wykorzystywanym typem. Zawierają one dwie bieżnie: wewnętrzną i zewnętrzną. Pomiędzy nimi znajdują się kulki lub wałeczki oraz smar, który zapewnia swobodny obrót. Łożysko takie umożliwia obracanie się z elementów z wysokimi prędkościami, przy jednoczesnym bardzo niskim zużywaniu się.
Później łożyska zaczęto stosować niemal wszędzie, gdzie musiały współdziałać obracające się względem siebie elementy. Dzięki nim możliwe stało się stworzenie mnóstwa różnych urządzeń, takich jak wspomniane już wiertarki, wkrętarki, wentylatory, maszyny przemysłowe i tak dalej. Pomimo tego, że elementy ruchome uzyskują niejednokrotnie wysokie prędkości obrotowe, jednocześnie przenosząc duże obciążenia, wszystko może działać sprawnie i służyć bardzo długo. Dzieje się tak właśnie dzięki temu, że używane są w nich łożyska Szczecin jest jednym z wielu miast, gdzie znajdują się duże zakłady produkcyjne, wytwarzające te bardzo istotne dla wielu zastosowań podzespoły.