Polecamy

W jaki sposób węglowodany wspomagają sposób funkcjonowania naszego organizmu?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węglowodany są niezbędnym elementem zdrowej diety. Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Dostarczają kalorii w diecie i mają ważną rolę w dostarczaniu energii do ćwiczeń i aktywności.

Węglowodany są również źródłem błonnika, który może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca, udaru i wysokiego ciśnienia krwi. Niektóre węglowodany zawierają również witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom przewlekłym, takim jak rak, cukrzyca typu 2 i otyłość.

Wszyscy potrzebujemy węglowodanów, aby pomóc utrzymać zdrowy styl życia, ale ile potrzebujemy zależy od naszego rozmiaru i poziomu aktywności.

Rola węglowodanów w naszej diecie

Węglowodany dostarczają nam energii, ale pełnią też wiele innych funkcji w naszym organizmie:

Dostarczają błonnik

Dostarczają nam błonnika, który pomaga utrzymać nasz układ trawienny w zdrowiu; obejmuje to rozpuszczalny błonnik znajdujący się w takich pokarmach jak owies lub jęczmień, który pomaga spowolnić trawienie, dzięki czemu glukoza może wolniej przedostawać się do krwiobiegu. Może to pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi po jedzeniu.

Są częścią zrównoważonej diety

Niektóre węglowodany (fruktoza) mogą mieć niekorzystny wpływ na poziom tłuszczów (cholesterolu) we krwi. Jednak większość węglowodanów wydaje się mieć niewielki lub żaden wpływ na tłuszcze we krwi, jeśli są spożywane jako część zrównoważonej diety.

Są źródłem energii

Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Dostarczają nam 4kcal na gram, czyli ponad dwa razy więcej niż białko czy tłuszcze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W elementach wykonanych z metalu mogą pojawić się różnego rodzaju niezgodności. Należy je wykryć i wyeliminować już na etapie produkcji, […]
Jak ustalić spadek po śmierci osoby bliskiej?
Jak ustalić spadek po śmierci osoby bliskiej?
Przyjęcie majątku pozostawionego przez spadkodawcę powinno być poprzedzone wnikliwą oceną całej masy spadkowej. W praktyce oznacza to, że zanim potwierdzimy […]
Jak ekologicznie oświetlić dom?
Jak ekologicznie oświetlić dom?
W czasach gdy ekologia i ekonomia jest bardzo ważna, wykorzystanie energii elektrycznej musi być prowadzone w sposób jak najbardziej oszczędny. […]
Rehabilitacja domowa – jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?
Rehabilitacja domowa – jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?
Czasami w życiu zdarza się taka sytuacja, że wskutek wypadku doznajemy znacznego uszczerbku na zdrowiu i wymagamy rehabilitacji, aby dojść […]
Ostatnie wpisy