Przydomowa oczyszczalnia ścieków to środek bardzo dobrze sprawdzający się na terenach nieskanalizowanych. Korzystają z niego nie tylko domy jednorodzinne, ale i szkoły, mniejsze hotele, pensjonaty czy restauracje oferujące możliwość noclegu. Taką oczyszczalnię wyposażyć można w różnorodne technologie – co odbija się na jej końcowej cenie – ale jej działanie opiera się w każdym wypadku na takich samych założeniach (oczyszczanie, co najmniej, dwustopniowe). W co należy się wyposażyć, aby stworzyć prywatną oczyszczalnię ścieków?
Najbardziej uciążliwym krokiem związanym z przydomową oczyszczalnią ścieków są formalności z tym związane. Nasze działania muszą być zgodne z ustawami dotyczącymi prawa wodnego oraz budowlanego. Stałym warunkiem jest także umieszczenie studni chłonnej w odległości 3 metrów od granicy działki oraz 30 od studni wodociągowej. Dobrze jest również sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiemy się, czy w ogóle istnieje opcja takiej inwestycji w wybranym przez nas miejscu. Jeśli chodzi o powszechność takowych rozwiązań, to obecnie przydomowa oczyszczalnia ścieków w województwie śląskim jest działaniem obserwowanym na tym terenie coraz częściej. Szczególnie w mniejszych miejscowościach.
Dla gospodarstw domowych, które nie wchodzą w obszar miejskiego systemu kanalizacji, małe prywatne oczyszczalnie okażą się ogromnym wsparciem, a także metodą przystępną i niezawodną. Inwestowanie w ekologiczny system oczyszczania dostępny jest i na terenie Małopolski: http://eko-lux.com/wojewodztwo-malopolskie. Co więcej, decyzja o instalacji okaże się – w dalszej perspektywie – rozwiązaniem oszczędnym i poszerzającym naszą niezależność.