Prostowniki galwaniczne służą do przekształcania prądu zmiennego z jednego napięcia na drugie, zwykle wyższe lub niższe. Istnieje wiele zastosowań dla tego rodzaju urządzenia, w tym przekształcanie prądu stałego na prąd zmienny w celu wykorzystania w zastosowaniach budowlanych i przemysłowych. Jeżeli potrzebujesz prostownika galwanicznego to możesz go nabyć choćby na stronie https://www.igal.com.pl/linie-galwaniczne/prostowniki.
Prostowniki galwaniczne są również znane jako prostowniki prądu stałego (DC), ponieważ przekształcają prąd zmienny w prąd stały. Mogą być również określane jako prostowniki pełnofalowe lub półfalowe, ponieważ przekształcają zarówno dodatnie, jak i ujemne części fali wejściowej w falę wyjściową.
Prostownik galwaniczny (zwany również elektrolitycznym) działa dzięki wykorzystaniu pary elektrod zanurzonych w roztworze elektrolitu, który przewodzi prąd tylko wtedy, gdy między jego końcami występuje różnica napięć. Elektrody są podłączone do przeciwległych zacisków źródła prądu zmiennego, przy czym jeden zacisk jest podłączony bezpośrednio do masy, a drugi do zacisku wyjściowego poprzez rezystor obciążenia. Elektrolit przewodzi prąd elektryczny, gdy między jego dwoma końcówkami występuje różnica potencjałów, umożliwiając przepływ prądu przez rezystor obciążenia do momentu osiągnięcia równowagi między nimi. Elektrolit może być cieczą lub gazem i często jest mieszaniną wody i soli jonowych. Najczęściej stosowanym elektrolitem w zastosowaniach przemysłowych jest kwaśny roztwór kwasu siarkowego, a najczęściej spotykane elektrody wykonane są z miedzi.