Obróbka metalu to proces, wskutek którego następuje zmiana zarówno jego właściwości fizycznych, jak i chemicznych. Stosuje się w tym celu różnorodne metody, w tym zwłaszcza skrawanie i technikę plastyczną. Są one wykonywane powszechnie w zdecydowanej większości przedsiębiorstw produkcyjnych i warsztatów. Warto podkreślić, że żadna z nich nie obędzie się bez udziału specjalistycznych narzędzi, takich jak choćby pilniki czy wiertarki udarowe.
Jeśli chodzi o ręczną obróbkę metalu, to wykorzystuje się w tym celu przede wszystkim różnorodne pilniki służące do wygładzania powierzchni (m.in. zdzieraki, gładziki, równiaki oraz jedwabniki). Poza tym dosyć często używane są brzeszczoty i nożyce do cięcia blach, gwintowniki oraz narzynki do gwintowania rur, a także młotki ciesielskie i ślusarskie, które przydają się na każdym kroku (np. do wyrównywania wypukłości).
Drugą kategorię niezbędnych sprzętów stanowią elektronarzędzia, stosowane zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i małych warsztatach czy domach prywatnych. Podstawową maszyną jest tokarka, pozwalająca na zaawansowaną obróbkę, czyli toczenie za pomocą specjalnych noży. Nie mniej ważnym urządzeniem jest sterowana komputerowo obrabiarka laserowa albo wodna (tzw. CNC), umożliwiająca niezwykle precyzyjne cięcie metalu w różne wzory przy minimalnym odrzucie resztek materiałowych.
Do wielu prac wykorzystuje się również frezarki np. tego rodzaju jak te dostępne na https://fibercenter.pl/33-frezarki, które służą do wykonywania żłobień i wierceń w zasadzie we wszelkich możliwych stopach stali. Nie można też nie wspomnieć o wiertarkach udarowych i stołowych, zapewniających doskonałej jakości nawiercenia.