Wysłanie dziecka do żłobka jest doskonałym rozwiązaniem dla pracujących rodziców. Cieszą się one tak dużą popularnością, że często tuż po urodzeniu zapisują oni swoją pociechę, aby mieć szansę na to, że się do niego dostanie. Muszą także zostać spełnione pewne warunki, które umożliwiają przyjęcie dziecka do publicznego żłobka.
Do tego rodzaju placówek przyjmowane są dzieci od 20. tygodnia życia do 3 roku. Jeśli żłobek nie prowadzi grup przeznaczonych dla noworodków to jednym z warunków przyjęcia jest ukończenie 1. roku życia. Pierwszym krokiem po wyborze placówki, do której rodzice chcą wysłać dziecko jest wypełnienie formularza rekrutacyjnego. Przy jego rozpatrywaniu bierze się pod uwagę konkretne kryteria, z których spełnienie przyznawane są punkty. Są one różne w każdym mieście i przed przystąpieniem do rekrutacji warto się z nimi wcześniej zapoznać. Najczęściej punkty przyznawane są za miejsce zamieszkania oraz to, gdzie odprowadzane są podatki dochodowe. Istotne jest także to, czy rodzice uczą się, pracują lub prowadzą działalność gospodarczą.
Placówki biorą także pod uwagę to, czy dziecko wychowywane jest przez oboje czy tylko przez jednego rodzica oraz fakt posiadania innych dzieci, które są niepełnosprawne lub uczęszczają do tej samej placówki. W takich miejscach jak np. żłobek Toruń rekrutacja przeprowadzana jest od końca kwietnia do maja. Coraz więcej placówek wprowadza dodatkowe kryterium przyjęcia, jakim jest posiadanie przez dziecko wszystkich szczepień ochronnych.