Jednym z istotnych rozwiązań prawnych jest tzw. upadłość konsumencka. To nic innego jak umorzenie albo redukcja zobowiązań finansowych osoby fizycznej (nieprowadzącej działalności gospodarczej), która umożliwia jej skuteczne wyjście ze spirali długów. Jest to z pewnością ogromna szansa dla bardzo wielu ludzi na powrót do normalnego, pozbawionego strachu życia. Pomocą w sprawnym przeprowadzeniu całego procesu upadłości zajmuje się niemal każda profesjonalna kancelaria prawno finansowa.
Upadłość konsumencka to instrument prawny wprowadzony w naszym kraju w 2009 roku. Polega on na tym, że sąd umarza zobowiązania danej osoby, stwierdzając jej niewypłacalność i jednocześnie ogłaszając upadłość – ale wyłącznie pod warunkiem, że opóźnienia w spłacie wynoszą minimum 3 miesiące, konsument jest osobą fizyczną, a przyczyny jego problemów mają charakter losowy i nie wynikają bezpośrednio z lekkomyślności czy nieuczciwości. Podstawowym celem tego działania jest oddłużenie konkretnego człowieka, natomiast dopiero w dalszej kolejności zaspokojenie jego wierzycieli. Wniosek o ogłoszenie upadłości należy złożyć do odpowiedniego sądu rejonowego, czyli właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika. Oto poszczególne etapy:
Sędzia powołuje syndyka (ewentualnie komisarza), który przeprowadza dalszą procedurę – przede wszystkim spienięża majątek konsumenta i zaspokaja częściowo roszczenia wierzycieli.
Zostaje ustalony plan spłaty zobowiązań na okres nie dłuższy niż 3 lata. W jego ramach dłużnik musi co miesiąc przekazywać daną kwotę na rzecz wierzycieli i każdego roku składać sprawozdanie.
Jeśli sytuacja finansowa konsumenta ulegnie znacznej poprawie, plan spłaty jest modyfikowany.
Po całkowitym zrealizowaniu planu następuje ostateczne oddłużenie.
Jeśli znaleźliśmy się w wyjątkowo trudnej sytuacji i interesuje nas upadłość finansowa w Bydgoszczy znajdziemy odpowiednią kancelarię prawną, która pomoże nam uporać się z tym problemem.