Szkło jest dziś bardzo popularnym materiałem stosowanym nie tylko w budowlance, ale również jako ozdoba w architekturze wnętrz oraz w różnych gałęziach przemysłu, np. spożywczym. Równocześnie jest materiałem dosyć delikatnym i bardzo kruchym, przez co zajmowanie się jego obróbką wymaga doświadczenia, praktyki i specjalistycznych maszyn, stworzonych wyłącznie do tego celu. Dzisiaj przyjrzymy się dwóm najważniejszym, bez których żaden szklarz nie wyobraża sobie swojej pracy.
Pierwszym z nich jest wiertarka do szkła. Została zaprojektowana specjalnie tak, by jak najbardziej ułatwić pracę z tym cechującym się kruchością materiałem, przez co wierceni nią daje pewność, że w żaden sposób nie uszkodzimy tafli szkła. Ponadto rynek oferuje nam co najmniej kilka rodzajów głowic do obróbki, przez co możemy spersonalizować daną wiertarkę pod nasze potrzeby i oczekiwania. Zwykle tego typu sprzęt jest stacjonarny, z koniecznością przytwierdzenia do jakiegoś blatu, by zminimalizować drżenia.
Drugim z opisywanych narzędzi są stoły do rozkroju szkła. Są one bardzo istotne, gdyż sporych tafli szkła nie sposób ułożyć na płasko (z powodu własnego ciężaru mogłyby się potłuc). Dlatego stoły tego rodzaju dają możliwość operowania blatem i ustawiania go niemal pionowo, dzięki czemu możemy ustawić materiał bezpieczne, na przeznaczonych do tego uchwytach. Prowadnice do cięcia są dodatkową wygodą, w którą wyposażone jest większość tego typu sprzętów. Warto rozważyć ich kupno.