Metalurgia to dziedzina, która obejmuje wszelkiego rodzaju prace związane z obróbką i wykorzystywaniem metali. Obecnie wiele przedmiotów i urządzeń użytku codziennego wykonywanych jest ze stali lub aluminium.
W niektórych przypadkach wymagane są specjalne wzmocnione cechy materiału, dzięki czemu jest on odporniejszy na zniszczenia, korozję czy też przeciążenia konstrukcyjne, tak zwaną udarność. Tego typu metale wykorzystywane są przykładowo przy konstrukcjach mostów lub wieżowców. Wzmacniane materiałów metalowych pozwala na uzyskanie między innymi stali oraz aluminium, o podwyższonej plastyczności, polepszonej twardości oraz wytrzymałości na rozciąganie.
Wzmacnianie metali można uzyskać dzięki różnym procesom i zabiegom. Wyróżnia się między innymi umocnienie metali poprzez zgniatanie, które polega na wzmocnieniu i zgęstnienie struktury materiału. Pożądane cechy dla różnego rodzaju metali można uzyskać również dzięki wytworzeniu stopów. Dodatki innych pierwiastków pozwalają uzyskać stop, który wykazuje lepsze cechy od czystego materiału, o mniejszej plastyczności lub właściwościach antykorozyjnych.
Kolejną z niezwykle popularnych metod wzmacniania metali w metalurgii jest pokrywanie metali powłoką galwaniczną, która uodparnia je na korozję, dzięki cienkiej warstwie cynku, miedzi lub niklu. Do umacniania aluminum wykorzystuje się natomiast zjawisko zwane anodowaniem. Cały proces polega na wytworzeniu na powierzchnie metalu tlenku. Dzięki tego typu powłoce można uzyskać metal o właściwościach antykorozyjnych, który odporny jest na działanie czynników zewnętrznych takich jak wilgoć, mróz czy też nasłonecznienie, bez zmiany jego wagi.