Poprzez odpowiednie zapakowanie produktów i posiłków możemy nie tylko zadbać o przedłużenie ich okresu przydatności, ale i wpłynąć na zwiększenie ich ochrony. Takie działanie okaże się niezbędne, gdy przygotowujemy sobie sami posiłki do szkoły/pracy lub gdy prowadzimy działalność cateringową. W gastronomii, proces pakowania jest jednym z najważniejszych momentów, gdyż to od niego zależy, czy żywność dotrze do klienta, w stanie takim, w jakim ją zamówił.
Aktualnie istnieje wiele produktów, które służyć mają ochronie i optymalnemu pakowaniu posiłków. Nawet, jeśli chodzi o dostarczanie napojów. Z kolei, jeżeli zależy nam na przedłużeniu daty spożycia danego posiłku lub produktu, to warto pomyśleć o pakowaniu próżniowym. Jest to tani i prosty sposób, który chroni żywność przed dostaniem się do niej bakterii oraz pleśni. Co istotne, produkty zapakowane w taki sposób nie tracą na swoich walorach smakowych oraz nie wysychają. Jednak, w przypadku krótkich dowozów cateringowych, opcja ta się nie sprawdza, gdyż nie jest po prostu potrzebna.
Opakowania dla cateringu charakteryzować powinny się wyższą wytrzymałością oraz trwałością. Odporne powinny być na delikatne wstrząsy towarzyszące przewożeniu ich w aucie, czy na rowerze. Wyróżnić możemy parę kategorii, jednak do najpopularniejszych należą opakowania tekturowe – do bardziej „suchych” posiłków oraz plastikowe, które nadają się do przewożenia większości dań i żywności. Osobną dziedzinę stanowią tutaj sosy. Aby uniknąć ich rozlania wymagają od firm cateringowych użycia innych przedmiotów do ich przewożenia. Idealnie sprawdzą się pojemniki na sos, które wykonane są z plastiku – zamykane od góry pokrywką uniemożliwią wylanie się produktu, w trakcie jego przewożenia.