W układach rekuperacji oraz wentylacji przemysłowej stosuje się różne rodzaje filtrów. Mają one za zadanie przede wszystkim nie wpuszczać do wnętrza budynku kurzu i cząsteczek z zewnątrz. Jednak chronią także urządzenia pracujące w systemie wentylacyjnym przed uszkodzeniem. Powodują, że nie trzeba tak często ich czyścić i serwisować.
Na rynku, np. na https://www.filterpoz.pl/, znajdziemy bardzo wiele rodzajów oraz klas filtrów. W każdej instalacji powinny znajdować się przynajmniej dwa z nich. Na początku mamy tak zwany filtr wstępny, który ma oczyszczać powietrze z wszelkich dużych zanieczyszczeń. Może on więc odfiltrowywać śmieci, liście bądź większe owady. Ich klasy oznaczone są na początku literą G, natomiast znajdujący się obok niej numer mówi o dokładności filtrowania. Czasami stosuje się nawet kilka filtrów wstępnego oczyszczania, a to dlatego że cechują się one niskim oporem przepływu powietrza. Nie powodują więc konieczności stosowania dmuchawy o wysokiej mocy, by była w stanie te opory pokonać.
Następnie powietrze przechodzi do kolejnych etapów oczyszczania. Tutaj ważne jest usuwanie cząsteczek, który wymiary są mniejsze niż 0.4 μm (mikrometrów). Są to wszelkie drobinki kurzu, pyłu, piasku i tym podobne, które znajdują się wszędzie w powietrzu. Można wyłapać je na przykład filtrem F5, który znajduje się już w kategorii filtrów dokładnych. Posiadają one bardzo niewielkie pory, którymi może przepływać powietrze, stąd też charakteryzują się większym oporem. Dlatego też w większości instalacji znajdziemy jeden, góra dwa takie filtry. W przeciwieństwie do wstępnych, te należy wymieniać z duża regularnością.