W celu ogólnego wzmocnienia pewności obrotu gospodarczego kilkanaście lat temu wprowadzono w naszym kraju możliwość publikowania danych dłużników niewypłacalnych w specjalnych rejestrach. Bez problemu sprawdzimy tam, czy dany podmiot gospodarczy lub osoba fizyczna nie zalega przypadkiem z należnościami. W ten sposób w znacznym stopniu ograniczymy ryzyko nieudanej transakcji.
Jeden z popularnych i cenionych rejestrów znajduje się pod tym adresem: https://system3000.pl/kancelarie/.
Z takiej strony jak rejestr dłużników online korzystają bardzo często zarówno firmy prywatne, jak i banki, leasingodawcy czy nawet podmioty windykacyjne. Zamieszczone są tam szczegółowe informacje, które można zakwalifikować do czterech kluczowych kategorii. Pierwsza z nich obejmuje oznaczenie dłużnika. W przypadku osoby fizycznej jest to imię i nazwisko oraz numer PESEL, natomiast w przypadku podmiotu gospodarczego dokładna nazwa firmy, numer REGON i ewentualnie numer nadany przez KRS. Z kolei w drugiej kategorii mieści się podstawa wpisu do rejestru – łącznie z sygnaturą akt sprawy upadłościowej albo postępowania prowadzonego według zapisów kodeksu cywilnego.
Oprócz tego jest widoczne oznaczenie tytułu wykonawczego i precyzyjna kwota całej należności (niekiedy zamiast niej pojawia się jedynie ogólny opis). Ostatnia istotna informacja to data wpisu do rejestru dłużników, a także data złożenia wniosku o wspomniany wpis (ale tylko jeśli nie dokonano go z urzędu, lecz właśnie na wniosek konkretnej osoby). Wszystko to pozwala w pełni zweryfikować wiarygodność kontrahenta, dostawcy czy potencjalnego partnera biznesowego.