Piekarnik jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni, w którym przygotowuje się posiłki dla siebie, rodziny czy znajomych. Z tego względu niezwykle ważny jest jego dobry stan, gdyż w przeciwnym razie wpłynie to negatywnie na jakość użytkowania urządzenia, ale i samych dań. Warto przy tym pamiętać, że sam sprzęt jest stosunkowo drogi i przez to kosztowne będą także naprawy. Kwestia żywotności i przydatność piekarnika, jest jednak w dużej mierze uzależniona od tego jak się z niego korzysta. W jaki sposób można o niego właściwie dbać?
Podobnie jak przy wielu innych czynnościach, tak i przy korzystaniu z piekarnika niebagatelną rolę odgrywa sam proces użytkowania, a więc w tym przypadku – przygotowywania potraw. Często można odnieść mylne wrażenie, że dbanie o urządzenie, opiera się tylko na jego pielęgnacji i czyszczeniu, tymczasem podchodząc do gotowania w niespieszny i staranny sposób, można znacząco wpłynąć na poziom eksploatacji sprzętu. Większość zabrudzeń jest wynikiem pośpiechu, przez który potrawy nie są odpowiednio zabezpieczone. Może to powodować wylanie się dania wewnątrz piekarnika, czy nadmiernego parowania lub wydzielania się tłuszczu.
Warto korzystać zatem z akcesoriów takich jak papier do pieczenia, specjalne woreczki czy folie. Służą one nie tylko optymalnemu przygotowaniu posiłku, ale też chronieniu samego urządzenia. Im mniej będzie brudu, tym łatwiej przyjdzie potem dbanie o poszczególne elementy piekarnika, co znacznie uprości kwestię utrzymywania tego wyposażenia we właściwym stanie. Należy również pamiętać o wykorzystywaniu odpowiednich naczyń, gdyż nie wszystkie są żaroodporne i nadają się do tak wysokich temperatur. Dotyczy to nie tylko samego etapu pieczenia, ale i chwili, gdy chce się włożyć danie do wnętrza urządzenia, już po jego wypieczeniu, by pozostało ciepłe. Wybór nieodpowiednich naczyń może prowadzić nie tylko do nieudanego przygotowania potraw, ale i ewentualnych uszkodzeń samego AGD.
Z całą pewnością mniejsze nakłady pracy, będą wymagane, gdy posiada się piekarniki z funkcją samoczyszczenia. Mogą one działać na jeden z dwóch sposobów: poprzez pyrolizę lub katalizę. W tym pierwszym wariancie, po zamknięciu drzwiczek urządzenia, należy uruchomić opcję czyszczenia. Program bazuje na rozgrzaniu wnętrza do temperatury 500 stopni Celsjusza, dzięki czemu zanieczyszczenia zamieniają się w pył, który po ostygnięciu piekarnika, wystarczy jedynie zetrzeć. Urządzenia wykorzystujące katalizę, opierają swoje działanie na specjalnych panelach, a więc wkładach, umieszczanych z reguły w bocznych ścianach. Także wtedy dochodzi do spalania zabrudzeń, lecz bez nagrzewania sprzętu do takiego poziomu.
Tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia zostają wyłapane w trakcie procesu pieczenia, czyli przy niższych temperaturach, w których przygotowuje się potrawy. Dokończenie takiego procesu zachodzi już po pieczeniu, gdy następuje dopalanie katalityczne. Jego działanie przypomina pyrolizę, lecz urządzenie nagrzewa się do 300 czy 350 stopni. Także wtedy wystarczy zetrzeć powstały popiół zwykłą ściereczką. Użytkownicy takich sprzętów muszą się natomiast liczyć z koniecznością czyszczenia wkładów i ich wymiany, gdy po jakimś czasie się zużyją. Piekarniki z takimi funkcjami są rzeczywiście dużym ułatwieniem, lecz są droższe i mimo wszystko wciąż rzadko spotykane.
Z reguły jednym z największych wyzwań jest czyszczenie dna, na którym może dojść do przypaleń. Czasem spadają tam również kawałki potraw czy wypływają sosy bądź przypieczony ser, przez co powstają trudne do usunięcia zabrudzenia. Oczyszczać trzeba też ścianki, na których pojawiają się przede wszystkim plamy, wynikające z parujących płynów czy wydzielanego tłuszczu. Ewentualne nieczystości mogą występować także na wszelkich blachach oraz rusztach, które są wykorzystywane w danych sprzętach. Elementem, który wymaga sprzątania, a o którym często można zapomnieć, są natomiast gałki od piekarnika. Wiele osób nie zwraca na nie uwagi, a tymczasem również one mogą się stać siedliskiem brudu i bakterii.
Istnieje parę domowych sposobów na czyszczenie takich powierzchni. Mogą do tego posłużyć roztwory z wody z płynem do mycia naczyń, sodą oczyszczoną, octem czy cytryną. Trzeba pamiętać, że takie metody mogą być dobre na świeże oraz raczej niewielkie plamy, więc nie będą wystarczające w kontekście ogólnej pielęgnacji urządzenia. Do zaschniętych zabrudzeń konieczne będą mocniejsze środki, takie jak płyn do mycia Clinex Grill. Preparat nanosi się na czyszczoną powierzchnię, co prowadzi do rozpuszczenia się brudu i umożliwia oczyszczenie poszczególnych elementów z wykorzystaniem wody. Na koniec zawsze powinno się przetrzeć dany element do sucha.
Koniecznie należy także uważać na akcesoria, które wykorzystuje się do sprzątania. Najlepsze będą do tego miękkie gąbki i szmatki, natomiast nie powinno się wykorzystywać ostrych przyrządów czy drucianych gąbek, gdyż mogłoby to doprowadzić do poważnych zarysowań wnętrza piekarnika. Z tego także względu do czyszczenia wykorzystuje się środki, które rozpuszczają twarde zabrudzenia i nie należy ich zeskrobywać z wykorzystaniem tego typu akcesoriów. W kontekście samych gałek, które znajdują się na zewnątrz, można się pokusić o skorzystanie ze szczoteczki do zębów, która pozwoli sięgnąć do trudno dostępnych miejsc.
Najważniejszą kwestią jeśli chodzi o dbanie o piekarnik, jest to by wykonywać działania pielęgnacyjne regularnie. Urządzenie powinno się czyścić przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej po każdym użyciu, zwłaszcza jeśli sprzęt jest często wykorzystywany. Pomimo wysokich temperatur, ewentualne resztki jedzenia, które nie zostały usunięte, ulegają rozkładowi, przez co powstają szkodliwe dla zdrowia bakterie. Warto zatem o tym pamiętać, gdyż chodzi tutaj często o dobro całej rodziny, a i samo urządzenie posłuży dzięki temu przez dłuższy czas.