Apteki w prawie każdym europejskim kraju oznaczane są za pomocą krzyża w kolorze zielonym. Najczęściej stosowany jest krzyż apteczny podświetlony diodami led, rzadko kiedy apteka jest oznaczona gorzej. Wszystko dlatego, żeby w razie potrzeby móc szybko zlokalizować miejsce, w którym uzyskamy pomoc.
Historia ma swój początek w średniowieczu. W okresie wypraw krzyżowych w Ziemi Świętej został założony zakon – Rycerski i Szpitalniczy Zakon świętego Łazarza z Jerozolimy. Należący do niego zakonnicy, podobnie jak ich patron, opiekowali się trędowatymi. Ze względu na długą nazwę zakonu, na co dzień używano skróconych nazw, takich jak: łazarzyści, lazarianie, lazaryci. Od tych skrótowych nazw wzięło się pojęcie lazaret, które oznaczało szpital polowy w wojsku. Ale powróćmy do tematu. W dwunastym wieku mistrz zakonu świętego Łazarza na godło organizacji przyjął zielony krzyż. Miał on symbolizować posługę i poświęcenie dla Chrystusa, które miało się okazywać przez opiekę nad chorymi. W taki właśnie sposób zielony kolor stał się symbolem niesienia pomocy i służby osobom chorym i cierpiącym.
W niektórych przypadkach zamiast wielkiego podświetlonego zielonego krzyża led oznacza się apteki za pomocą żmii powieszonej na palu. Okazuje się, że to również wiąże się z biblijną tradycją. Izraelici na pustyni wbijali na pal węża i osoby, które na niego spojrzały zostały uzdrowione.
Zdarza się również, że miejsca w których można uzyskać pomoc oznaczane są czerwonym krzyżem. Są to jednak sporadyczne przypadki.