Kolano skoczka to przykra dolegliwość, która często wywołana jest zmianami zwyrodnieniowymi lub przeciążeniem wierzchołka rzepki. Najczęściej występuje u sportowców, jest wynikiem nadmiernego uprawiania sportów lub przeciążenia kolana. Choroba ta, zwana inaczej entezopatią wiązadła rzepki, tendinopatią lub zapaleniem więzadła właściwego rzepki, jest bardzo bolesna, nieleczona może doprowadzić do całkowitego zerwania więzadła.
Jak już wspomniano, kolano skoczka jest najczęściej wynikiem przeciążenia, które powstało wskutek zbyt intensywnego i nadmiernego uprawiania sportu. Najczęściej dotyczy sportowców, którzy często wykonują podskoki, wyskoki, m.in. koszykarzy, siatkarzy czy piłkarzy. Wpływ ma na nią również waga chorego, im człowiek cięższy, tym kolano jest bardziej obciążone i podatne na urazy.
Kolanem skoczka nazwa się również dolegliwości, które mogą być spowodowane np.złą technika biegania. Choroba zaczyna się niewinnie, na początku występuje lekki ból po aktywności fizycznej. Z czasem ból występuje coraz częściej, pojawia się w trakcie aktywności fizycznej, w kolejnym stadium kolano boli podczas wykonywania codziennych czynności. Może pojawić się obrzęk, sztywność, trudności w wyprostowaniu nogi.
Leczeniem kolan zajmuje się ortopeda. Warto zgłosić się do niego, gdy wystąpią pierwsze objawy. Czasami do postawienia diagnozy wystarczy samo badanie i wywiad. Jednak aby jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną bólu, należy wykonać rezonans magnetyczny. Na https://ckr.pl/mri-rezonans-magnetyczny/ można znaleźć o nim wiele przydatnych informacji. Dzięki temu badaniu lekarz oceni stopień zaawansowania choroby i zaproponuje odpowiednie leczenie. W przypadku dużych zmian niezbędna będzie operacja. Jeżeli choroba jest w początkowym etapie, lekarz skieruje chorego na rehabilitację.