Praca pośrednika nieruchomości wymaga mocno rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Jej podstawą są przecież kontakty z ludźmi po obu stronach tego zawodu. Dlatego powinien być otwarty w kontaktach, komunikatywny i asertywny. Powinien umieć zwerbalizować potrzeby osób, które powierzają mu swoje oczekiwania.
Zawód pośrednika nieruchomości polega na pośredniczeniu w transakcjach kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości. Zadaniem pośrednika jest przygotowanie tych transakcji począwszy od spisania stosownych umów, sprawdzeniu stanu prawnego danej nieruchomości, uczestnictwo w negocjacjach finansowych aż po ostateczną finalizację. Wykonując swoją pracę, pośrednik bierze na siebie negocjacje z notariuszem, komornikiem, jeżeli wymaga tego sytuacja, daną spółdzielnią mieszkaniową. Pośrednik nieruchomości staje się „twarzą” konkretnej transakcji, biorąc odpowiedzialność, przede wszystkim, za prawne aspekty sprzedaży czy kupna nieruchomości. Jego ewentualne błędy mogą stworzyć wieloletnie problemy stronom transakcji i oczywiście jemu samemu. Pośrednik nieruchomości powinien doskonale orientować się na lokalnym rynku nieruchomości. To często zawód wykonywany na prawach zawodu wolnego, dlatego pośrednik musi dynamicznie i skutecznie umieć znaleźć dla siebie kontrahentów kupna i sprzedaży. To zawód, który wymaga nieustannej aktywności.
Pośrednik nieruchomości powinien posiadać wiedzę z wielu dziedzin: prawa budowlanego, podatkowego, finansów, bankowości oraz ekonomii.