Polecamy

Pompy wyporowe – budowa i zastosowanie

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Pompy wyporowe, inaczej zwane objętościowymi, spełniają niezwykle ważną funkcję niemal w każdej gałęzi przemysłu. Podczas ich działania zachodzi zjawisko mające na celu przemianę energii mechanicznej w hydrauliczną, dzięki czemu dana ciecz zostaje przemieszczona z przestrzeni ssawnej do części tłokowej. Ten rodzaj urządzeń, a w szczególności pompy z elastycznym wirnikiem, są najczęściej stosowane w przemyśle, dlatego warto poznać ich rodzaje oraz szczegółową budowę.

Na czym polega praca pomp wyporowych?

Działanie pomp wyporowych opiera się na pracy tłoka, który za pomocą ruchu postępowo-zwrotnego przemieszcza się wewnątrz cylindra w stronę wału korbowego. Dzięki temu powiększa on objętość komory wirowej, jednocześnie obniżając panujące wewnątrz ciśnienie. Na skutek działania tego mechanizmu dochodzi do otwarcia zaworu ssawnego i napływu wody z rurociągu ssawnego. Następnie dochodzi do przepychania wody, która znajduje się w komorze, a jej przepływ jest regulowany przez naprzemienne otwieranie i zamykanie dwóch zaworów – ssawnego i tłoczonego.

Rodzaje pomp wyporowych

Zasady działania wszystkich pomp wyporowych są podobne, jednak sam proces przenoszenia cieczy z portu ssawnego do przesuwnego może odbywać się w różny sposób, dlatego w efekcie możemy wymienić kilka rodzajów pomp wyporowych.

Pompy wyporowe tłokowe

Ze względu na konstrukcję, pompy wyporowe tłokowe charakteryzują się tym, iż nie mają uszczelnienia, przez co wymagają dodatkowej obsługi i wymiany elementów uszczelniających. Ponadto są to pompy spożywcze, które mają zdolność do samozasysania na sucho, dlatego po zakończeniu tłoczenia są w stanie opróżnić rurociąg z resztek medium.

Pompa puszkowa

Pompa puszkowa to urządzenie o charakterystycznej konstrukcji, w której obracający się cylindryczny wirnik wewnątrz elastycznego tłoka, wykonanego najczęściej z gumy, powoduje przetłaczanie cieczy z komory ssawnej do tłocznej. Pompy puszkowe stosuje się najczęściej do pompowania cieczy toksycznych czy agresywnych.

Pompa łopatkowa

Pompy wyporowe łopatkowe cechują się obrotowym ruchem organu roboczego i mogą pracować jako pompy próżniowe, urządzenia do pompowania cieczy lub w formie sprężarek powietrza. Ich dość delikatna konstrukcja sprawia, że wykorzystuje się je tylko do gazów i czystych, samosmarujących cieczy.

Pompy wyporowe śrubowe

Pompy wyporowe śrubowe charakteryzują się dużą zdolnością ssania i precyzją, szczególnie w przypadku zastosowania ich jako urządzenia dozujące. Transport cieczy następuje na skutek obrotów śruby ślimakowej. Pompy tego rodzaju umożliwiają tłoczenie cieczy zawierających ciała stałe.

Pompy wyporowe krzywkowe

Działanie pompy wyporowej krzywkowej opiera się na obrotowym organie roboczym, który zgarnia ciecz z przestrzeni ssawnej i przetacza ją do części tłocznej. Tego rodzaju urządzenia znajdują swoje zastosowanie głównie w zakładach spożywczych do pompowania cieczy o dużej lepkości, np. w przypadku tłoczenia ketchupu, przecieru, jogurtu lub musów owocowych, gdyż mają certyfikat farmaceutyczny.

Pompy wyporowe membranowe

Charakterystyczną cechą pomp wyporowych membranowych jest fakt, iż mogą pracować na sucho oraz w zanurzeniu. Ponadto zostały stworzone do tłoczenia cieczy wraz ze znajdującymi się w niej ciałami stałymi. Można z łatwością regulować ich pracę, a ze względu na zastosowany w ich konstrukcji napęd pneumatyczny znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje zagrożenie wybuchem. Zatem ze względu na brak przecieków idealnie sprawdzi się także do pompowania toksycznych cieczy. W przypadku pomp membranowych ich organem roboczym jest gumowa bądź plastikowa membrana poruszana za pomocą dźwigni.

Pompy wyporowe perystaltyczne

Pompy wyporowe perystaltyczne to rodzaj urządzeń zdolnych do samozasysania na sucho. Jej charakterystyczną cechą jest łatwa obsługa, gdyż wymaga jedynie wymiany węża, który bezpośrednio styka się z tłoczoną cieczą przepychaną za pomocą karbowanego paska, wałka, rolek lub wirnika z krzywkami. W przypadku pomp tego rodzaju nie wymaga się stosowania zaworów i uszczelnień. Urządzenia te wykorzystuje się najczęściej w sprzęcie medycznym do pompowania cieczy sterylnych, także agresywnych lub zanieczyszczonych, które mogłyby w krótkim czasie doprowadzić do uszkodzenia elementów mechanicznych i uszczelniających mających z nimi kontakt.

Pompy wyporowe zębate

W przypadku pomp wyporowych zębatych można wyróżnić urządzenia o zazębieniu zewnętrznym i wewnętrznym. Są najczęściej stosowane do samosmarnych cieczy, do których zaliczana jest benzyna, żywica, smoła, smar, asfalt, bitumen, a także różnego rodzaju oleje i poliolefiny. Pompy wyporowe zębate należą do rodzaju urządzeń, które doskonale sprawdzą się w pracy w ciężkich warunkach.

Zalety pomp wyporowych

Jedną z głównych zalet pomp wyporowych jest ich zdolność do samozasysania oraz możliwość pracy podczas dużej wysokości ssania. Ponadto urządzenia te charakteryzują się stałą wydajnością i zmienną wysokością pompowania, a także dużą sprawnością i małą wrażliwością na obecność gazów w pompowanej cieczy. Osoby, które chciałyby nabyć pompę wyporową do swojego zakładu, mogą skorzystać z pomocy specjalistów z tej dziedziny, wchodząc m.in. na stronę https://www.pompy-polska.pl/pompy-wyporowe i wybierając pompę adekwatną do swoich potrzeb.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W jakim celu przeprowadza się badania ultradźwiękowe?
W elementach wykonanych z metalu mogą pojawić się różnego rodzaju niezgodności. Należy je wykryć i wyeliminować już na etapie produkcji, […]
Do czego używane są wagi analityczne?
Do czego używane są wagi analityczne?
Wagi analityczne to nowoczesne urządzenia powszechnie stosowane w większości laboratoriów. Służą przede wszystkim do wyznaczania masy bardzo niewielkich ilości różnych […]
Z czego tworzona jest yerba mate?
Z czego tworzona jest yerba mate?
Napój znany pod nazwą Yerba Mate cieszy się coraz większą popularnością na terenie Polski. Ludzie dostrzegają jego liczne atuty i […]
Jakie badania są najpowszechniejsze w branży metalurgicznej?
Jakie badania są najpowszechniejsze w branży metalurgicznej?
Badania niszczące i nieniszczące W branży metalurgicznej wyróżnia się niszczące oraz nieniszczące metody badań materiałów oraz spoin. Pierwsze z wymienionych […]
Ostatnie wpisy