Audyt księgowy to szczegółowe badanie ogólnej kondycji firmy, a głównym jego celem jest ocena sprawozdania finansowego przygotowanego przez przedsiębiorstwo. Biegły rewident, który przeprowadza audyt przede wszystkim sprawdza rzetelność informacji zawartych w księgach rachunkowych oraz sporządza opinię, czy dana firma jest stabilna finansowo na kolejny rok. Na podstawie tej decyzji przedsiębiorstwo może kontynuować lub przerwać swoją działalność.
Obowiązek przeprowadzenia audytu ciąży na przedsiębiorstwach, których głównym celem działalności jest obrót pieniędzmi. Dotyczy to przede wszystkim banków, kas pożyczkowych i oszczędnościowych, zakładów ubezpieczeń oraz spółek akcyjnych. Obowiązek ten dotyczy również firm zajmujących się funduszami inwestycyjnymi oraz obrotem papierami wartościowymi. Drugą grupę firm, które muszą przeprowadzać audyty są przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą towarów i usług, których dochody przekroczyły 5 milionów euro. Obowiązek ten ciąży także na firmach zatrudniających powyżej 50 pracowników.
Najlepszym czasem na przeprowadzenie audytu jest koniec roku obrotowego, za który sporządzone zostało sprawozdanie. Bardzo często zdarza się też, że wiele prywatnych firm, stowarzyszeń oraz organizacji pozarządowych dobrowolnie poddaje się tego typu usługom. Jest to bowiem szansa na poprawę ogólnej kondycji firmy oraz na podjęcie odpowiednich kroków, aby zwiększyć wydajność.
Dzięki niemu można także zbadać, czy księgi za poprzedni rok obrotowy zostały poprawnie zamknięte. Taki dobrowolny audyt może dotyczyć jednak wybranego okresu, ponieważ nie musi to być pełne 365 dni.
Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku firm, które same nie są w stanie kontrolować i sprawdzać poprawności rozliczeń podatkowych, które mogą przysporzyć wielu problemów, jeśli będą sporządzone błędnie. Przedsiębiorstwa, które planują przeprowadzenie dobrowolnego oraz obowiązkowego audytu powinny nawiązać współpracę z doświadczonym biurem księgowym, które można znaleźć np. na stronie https://www.drd.pl.