Terapie on-line powoli stają się coraz popularniejsze. Oczywiście jak wszystko, i takie rozwiązanie ma zarówno wady, jak i zalety. Plusem jest niewątpliwie to, że możemy poddać się terapii nie wychodząc z domu. Jednak nie mamy w takim przypadku pewności, co do anonimowości, oraz narażamy się na stres związany między innymi z przerywaniem łącza.
Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy przeprowadzić konsultację w celu poznania problemu i podjęcia decyzji, czy dany przypadek nadaje się do takiej terapii. Bowiem nie w każdej sytuacji ten rodzaj terapii się sprawdza. Psycholog powinien udostępnić do wglądu wszelkie uprawnienia, jakie posiada. Jeśli dany przypadek można leczyć za pomocą internetu, następuje umówienie się na kolejne sesje. Pacjent musi być świadomy ryzyka, jakie podejmuje łącząc się przez internet z terapeutą.
Terapie online są praktykowane zazwyczaj w przypadku, gdy pacjent jest zmuszony do częstych wyjazdów, bądź w jego okolicy nie ma żadnego gabinetu psychologicznego.