Od roku 2014, kiedy to zmieniły się przepisy dotyczące otrzymania licencji detektywistycznej, zostać detektywem jest dużo łatwiej. Należy jednak spełnić szereg wymogów, aby otrzymać licencję i legalnie móc wykonywać zawód.
Przede wszystkim należy być niekaranym i mieć nieposzlakowaną opinię, mieć ukończone 21 lat i co najmniej średnie wykształcenie. Oprócz tego trzeba ukończyć specjalny kurs detektywistyczny, który głównie obejmuje informacje o ochronie danych osobowych i aspekty prawne potrzebne przy prowadzeniu własnego biura detektywistycznego.
Detektywem nie mogą zostać osoby zwolnione dyscyplinarnie ze służb mundurowych oraz posiadające negatywną opinię Głównego Komendanta Policji. Kandydaci są poddawani badaniom medycznym oraz psychotestom, co ma ujawnić ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu.
Sama licencja nie wystarczy, aby świadczyć usługi detektywistyczne. Świeżo upieczony licencjonowany detektyw powinien odbyć staż, aby utrwalić i opanować w praktyce zdobyte wiadomości i umiejętności. Po stażu można otworzyć własną działalność gospodarczą o profilu detektywistycznym, czyli agencję detektywistyczną.
Detektyw, oprócz świetnej kondycji fizycznej, opanowania i asertywności powinien zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenia detektywistyczne. Broń palna i środki przymusu bezpośredniego to tylko część wyposażenia. Bardzo ważny jest profesjonalny sprzęt szpiegowski, taki jak podsłuchy GSM i telefonów komórkowych, kamery i mikrofony różnego rodzaju czy urządzenia GPS.