Bardzo wiele niedoświadczonych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką, nie ma odpowiedniej wiedzy dotyczącej urządzania akwarium. Nie wystarczy bowiem kupienie zbiornika oraz napełnienie go wodą. Właściwa aranżacja to proces dosyć skomplikowany i wymagający czasu, oczywiście w zależności od rodzaju i wielkości akwarium.
Jeśli zdecydowaliśmy się już na zakup konkretnego akwarium, możemy przystąpić do jego urządzania. Kupując osprzęt i akcesoria, mamy dwie możliwości – albo wybrać każdy element z osobna, albo cały zestaw. W tym przypadku decyzja należy do nas, ponieważ cena będzie podobna.
Początkujący mogą postawić na zestaw, który z czasem będą rozbudowywali o kolejne ogniwa. Pamiętajmy o tym, aby rybek nigdy nie kupować wraz z akwarium, gdyż dopiero po około 7 dniach od jego urządzenia warunki panujące wewnątrz będą wystarczająco korzystne dla żywych stworzeń.
Wracając jednak do meritum, podstawowe wyposażenie powinno obejmować:
– dekoracje do akwarium (kamienie, wulkany, ruiny, korzenie itp.)
– grzałkę
– podłoże (w postaci żwirku lub piasku)
– – termometr
– pokrywę z odpowiednim oświetleniem
– filtr do wody
– odmulacz dna
– siatkę służącą do odławiania rybek
– rośliny i organizmy wodne (np. ukwiały, koralowce)
– czyścik do szyb (specjalna gąbka lub szmatka)
Warto podkreślić, że zdecydowanie najważniejszymi elementami wyposażenia są filtry do akwarium, ponieważ służą one do wychwytywania wszelkich zanieczyszczeń gromadzących się z czasem w wodzie, a także wzbogacają ją w życiodajny tlen. Poza tym każdy filtr posiada bakterie, które mają za zadanie regulować równowagę biochemiczną w środku zbiornika.