Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi posiadać ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). Jest to regulowane poprzez ustawę z dnia 22 maja 2003r (Ustawa „Ubezpieczenia komunikacyjne” – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, Polskie Biura Ubezpieczeniowe). W ustawie tej między innymi określone są wysokości maksymalnych odszkodowań. Wynoszą one odpowiednio około 1,1 mln złotych dla strat w mieniu oraz około 5,7 mln złotych dla szkód osobowych.
Ubezpieczenie OC pokrywa wszelkie szkody wyrządzone przez posiadacza pojazdu podczas wypadku/kolizji drogowej zarówno jeśli chodzi o szkody na mieniu jak i na osobach. W zakres pokrywanych świadczeń wchodzi pokrywanie kosztów rozbitego auta, rehabilitacji czy też kosztów utraconych korzyści. Ubezpieczenie OC pozwala ochronić zarówno posiadacza auta jak i osoby, które ucierpiały w wyniku wypadku. Jeśli chodzi o zakres większości ubezpieczeń to decyduje o tym towarzystwo ubezpieczeniowe jednak w przypadku OC są narzucone pewne standardy.
Ubezpieczyciel odpowiada w przypadku gdy:
nastąpią urazy ciała
będą poniesione straty w mieniu
Ubezpieczyciel będzie odpowiadał także w przypadku gdy kierowca:
spowodował wypadek pojazdem pożyczonym czy też skradzionym
nie posiadał prawa jazdy
uciekł
Większość obowiązków i praw ubezpieczyciela opisane jest w aktualnie obowiązującej ustawie z 2003 roku. Dzięki temu ubezpieczeniu poruszanie się po drogach jest o wiele bezpieczniejsze.