Wózki widłowe muszą posiadać odpowiednie warunki, by działały prawidłowo. Oznacza to, że muszą być sprawne technicznie, ponieważ w innym wypadku mogłoby dochodzić do regularnych awarii, albo na przykład silnik wózka nie chciałby odpalać w niskich temperaturach i tak dalej. Poniżej prezentujemy kluczowe elementy techniczne, które gwarantują sprawność techniczną i bezawaryjną pracę wózka.
Nie da się ukryć, że w silniku spalinowym ogromnie ważną rolę pełni układ chłodzenia. Silniki te nie mają bowiem najwyższej sprawności, dużo energii tracą na generowanie ciepła i to ciepło trzeba jakoś odprowadzić. Dzieje się to za pośrednictwem układu chłodzenia, na którego końcu mamy chłodnicę, która właśnie służy temu, by pozbywać się nadmiaru ciepła z silnika.
W układzie niezmiernie ważny jest czujnik temperatury silnika, który daje informacje do sterownika na temat tego, jaką mieszankę paliwowo-powietrzną trzeba dobrać do odpowiedniej pracy silnika w danych warunkach temperaturowych, oraz zajmuje się włączeniem wentylatora na chłodnicy w sytuacji, gdy ta nie jest w stanie samoistnie oddać nagromadzonego ciepła.
Każdy wózek widłowy posiada także hydraulikę. To dzięki temu moc silnika przenoszona może być choćby na podnośnik i tak dalej. Układ napędza specjalna pompa hydrauliczna do wózka widłowego, która odbiera moc z silnika, a następnie tłoczy płyn hydrauliczny przez układ. Ciśnienie płynu trafia tam, gdzie żąda tego operator, poprzez sterowanie odpowiednimi przyciskami i dźwigniami w kabinie. Bez sprawnego układu hydraulicznego wózek widłowy staje się całkowicie bezużyteczny.