Oczyszczanie zębów z nagromadzonego kamienia to zabieg, który warto powtarzać przynajmniej raz do roku. Nawet przy regularnym szczotkowaniu ciężko uniknąć przebarwień i ciemnych nalotów. Zęby zbudowane są z białkowej błony. To na niej odkłada się kamień. Nie można go usunąć zwykłym szczotkowaniem, gdyż jest on zmineralizowaną płytką. W takiej sytuacji skuteczną pomocą okazują się zabiegi higieniczne u stomatologa.
W czyszczeniu płytki korzysta się z zabiegów skalingu i piaskowania. Na oba można się umówić korzystając z oferty takiej jak np.: https://www.medessence.pl/stomatologia-mokotow/piaskowanie-zebow/. Pierwszy z nich polega na usunięciu kamienia zarówno z korony, jak i szyjek zębowych. Ważnym elementem tego zabiegu jest czyszczenie powierzchni za dziąsłami. To tam gromadzi się najwięcej kamienia, gdyż trudno dotrzeć do tych miejsc podczas codziennego szczotkowania. Dzięki usunięciu zalegającego kamienia zęby zyskują zdrowy, piękny wygląd.
Po skalingu stomatolog przeprowadza piaskowanie. Jest to zabieg uzupełniający, dzięki któremu usunięte zostają resztki kamienia. Z użyciem tej metody można również zniwelować przebarwienia. Piaskowanie jest w pełni bezbolesne i nie powoduje dyskomfortu. W przypadku skalingu może być konieczne podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Uzupełnieniem obu zabiegów może być fluoryzacja. Pozwala ona zabezpieczyć powierzchnię zębów przed bakteriami. Fluor łagodzi także nadwrażliwość zębów, która może wystąpić po skalingu i piaskowaniu.