Ochrona środowiska oraz zamiana pieców na te bardziej wydajne wymaga od gospodarstw domowych czy instytucji zainwestowania w paliwa alternatywne i bardziej ekologiczne, aby ogrzewać budynki. Różne propozycje na rynku, jak pellet czy ekogroszek mogą spełniać inne wymagania konsumentów. Wybierając pellet należy zwrócić uwagę na pewne kwestie, które to zapewnią lepsze użytkowanie i wykorzystanie właściwości produktu.
Pelletem nazywany granulat o wysokiej kaloryczności, średnicy 6-8 mm i długości 2-3 cm. Powstaje poprzez sprasowanie resztek drewna pod ciśnieniem, bez dodawania substancji klejących. Jako czyste paliwo stosuje się go do kominków, kotłów oraz piecyków w domach jednorodzinnych, w budynkach usługowych oraz użyteczności publicznej. Dodatkowo po wypaleniu otrzymuje się bardzo mało popiołu, bogatego w niepalne związki mineralne. Pakowany jest w worki, nie ulega samozapłonowi, nie wchłania wilgoci, dlatego też może być składowany w różnych miejscach jak garaże czy wiaty.
Chcąc używać pelletu należy wiedzieć iż produkt ten wymaga odpowiedniego pieca, najczęściej tego z podajnikiem. Dodatkowo powinien być dobrej jakości, m.in. spełniać normy takie jak wymiar i gęstość, wilgotność, wartość opałową czy też dopuszczalną zawartość pyłu. Warto zauważyć, że wysoka cena produktu nie zawsze świadczy o jego pozytywnym nacechowaniu. Tani pellet, spełniający wytyczne ogrzeje pomieszczenia niskim kosztem przez całą zimę. Ten złej jakości może jednak powodować zapychanie się podajników, bardzo dużą ilością popiołu lub niską temperaturą w piecu.