Obecnie w niemal każdym budynku mieszkalnym, przedsiębiorstwie produkcyjnym czy budynkach użyteczności publicznej jest powszechnie wykorzystywany prąd elektryczny. Niezmiernie trudno jest wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez elektryczności, choć zdarzają się sytuacje, gdy instalacja ulega awarii. Przyczyny mogą być rozmaite, ale bardzo często powodem tak niecodziennej sytuacji jest przeciążenie któregoś z jej elementów.
Instalacje elektryczne powinny być właściwie zaprojektowane, ponieważ pozwala to ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia przeciążeń. Jednym z najpowszechniejszych powodów tego typu awarii jest podłączenie do prądu zdecydowanie zbyt dużej ilości sprzętów i urządzeń. Czasami ze względu na wygodę oraz chęć zaoszczędzenia pieniędzy jednocześnie uruchamiamy pralkę, lodówkę, telewizor czy laptop – to właśnie wtedy wkraczamy na prostą ścieżkę wiodącą do przeciążenia całej instalacji.
Niekiedy wystarczy nawet tylko jedno urządzenie, by odciąć nas od prądu – np. wiele sprzętów siłowych ma tak duży pobór mocy, że bez trudu jest w stanie wysadzić zasilanie w całym domu. Jeśli więc posiadamy tego rodzaju rzeczy, powinniśmy zamontować specjalne gniazda siłowe 32a.
Innym skutecznym sposobem ochrony przed przeciążeniami jest doprowadzenie prądu za pomocą kabli ziemnych, Te dostępne na https://www.elektromarketania.pl/55-kable-ziemne są odpowiednio wytrzymałe i chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Istotnym ogniwem ochrony instalacji są także okresowe jej przeglądy, dokonywane przez fachowca. W pierwszej kolejności powinien on sprawdzić bezpieczniki, których zadaniem jest przerywanie obwodu elektrycznego w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.